Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
menej ako
1 minúta
Zatiaľ prečítané

Slovensko rešpektuje zavedenie kontrol na hraniciach s Českom

september 27, 2022 - 11:07
Ministerstvo vnútra SR (MV SR) reaguje na skutočnosť, že česká vláda kvôli nelegálnej migrácii rozhodla o dočasnom obnovení kontrol na štátnej hranici so Slovenskom. Opatrenie bude platiť od štvrtka 29. septembra a zatiaľ potrvá 10 dní. Ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) o tomto kroku informoval český minister Vít Rakušan. Tlačovú správu poskytla hovorkyňa MV SR Zuzana Eliášová.
Foto: 
fb

Dôvodom tohto rozhodnutia sú vlny migrantov, ktoré smerujú naprieč Európou do Českej republiky a odtiaľ vo veľkej miere do Nemecka. „Rezort vnútra uvedené rozhodnutie rešpektuje, avšak upozorňuje, že ide o vážnu tému, ktorú je potrebné prerokovať na úrovni Európskej únie. Slovensko bude presadzovať, aby sa takéto rokovania uskutočnili,“ uviedol rezort.

Uvedený krok kolegov z Česka má podľa rezortu vnútra vplyv aj na ostatné európske krajiny. Dôležitú úlohu v otázke migrantov totiž zohráva existencia schengenského priestoru. „Faktom je, že Slovensko, Česko, ale aj ďalšie krajiny Európy trpia tzv. sekundárnou migráciou. Ľudia, ktorí prichádzajú, nechcú v daných krajinách zostať, sú pre nich len migračnou trasou. Čo sa týka hraníc s Maďarskom, v tejto chvíli platí dohoda hlavných hraničných splnomocnencov Slovenska a Maďarska, že sa bude vykonávať zvýšený počet hraničných hliadok na slovenskom aj maďarskom území,“ uzavrela Eliášová.

- - Inzercia - -