Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Kríza stredného veku? Prežívame ju inak ako muži

september 28, 2022 - 07:00
Prežívať krízu stredného veku, ktorá zväčša nastáva medzi 40 až 50 rokom života, je úplne normálne a veľmi bežné – ako pre ženy, tak i pre mužov. V tomto životnom období zrazu nastávajú také zásadné zmeny, že sa opäť môžete cítiť stratení, nerozhodní a nespokojní so sebou samým. U žien je to však ešte o čosi komplikovanejšie, keďže podľa odborníkov sa u nich táto kríza prejavuje trochu inak ako u mužov.
Foto: 
shutterstock

Kríza stredného veku útočí

Kríza stredného veku označuje fázu v živote človeka, v ktorej si začína naplno uvedomovať svoju smrteľnosť, teda že už prežil zhruba polovicu života a jeho čas na zemi nie je neobmedzený. Na základe tohto uvedomenia začína prehodnocovať svoj život, úspechy či neúspechy a dostáva sa tak do osobnej krízy. 

Zrazu u ľudí nastáva pocit, že ešte nezažili všetko čo chceli, alebo že majú nesplnené sny, ktoré dosiaľ odkladali pre povinnosti či rôzne záväzky. A čo je ich riešením? Všetko rýchlo dohnať, žiť naplno a skúšať nové veci. Jednoducho povedané, chcú dať svojmu životu o čosi väčší zmysel.

Správanie mužov a žien následne býva skratové a hraničiace s extrémami. Promiskuita a nevery, alkoholizmus i depresie na jednej strane, alebo zmeny vizáže, nové koníčky či adrenalínové športy na druhej – to všetko sú časté prejavy prameniace z nespokojnosti s vlastným životom. Chcú si tak dokázať svoju vitalitu, atraktivitu, schopnosti a tiež ukázať ostatným, že ešte nepatria „do starého železa“. 

Ženy verzus muži 

U žien môže mať kríza stredného veku podobný priebeh ako u mužov, no väčšinou nie je až taký výrazný a dramatický. Muži sa počas tohto obdobia cítia byť „uväznení“ vo svojom živote, majú chuť na radikálnu zmenu životného štýlu alebo si len chcú dokázať, že sú ešte plní energie a stále priťahujú opačné pohlavie.

Ženy si naopak zvyknú kompenzovať svoju nespokojnosť alebo strach starostlivosťou o rodinu a deti. Problém však nastane, keď sa už nemajú o koho starať. Práve vtedy môžu mať pocit, že strácajú zo svojej hodnoty, a už nie sú také významné a potrebné. 

Zásadný rozdiel v prežívaní tohto obdobia u mužov a žien tkvie najmä v jednej veci – v hormónoch. S hormonálnymi zmenami, teda úbytkom progesterónu a estrogénu, strácame nielen menštruáciu, ale aj časť zo svojej ženskej podstaty. Pridávajú sa tiež k tomu výrazné zmeny nálad, úbytok síl a energie, kolísanie hmotnosti či nulová chuť na sex.

Berte to z tej lepšej stránky

Slovo „kríza“ v nás však vyvoláva mylnú predstavu, že v každom prípade musí ísť iba o ťažké obdobie plné negativity. Nie je tomu vždy tak. Stačí sa len na celú situáciu pozrieť z iného uhľa pohľadu. Podľa psychologičky Susan Albers môže byť toto obdobie „príležitosťou na prehodnotenie svojho života.“ To znamená, že práve teraz máte jedinečnú šancu konečne sa zastaviť a venovať všetku energiu len a len sebe.

Sebareflexia a ponorenie sa do svojich pocitov vám môže dopriať oslobodzujúci pocit a ľahkosť. Je to totižto príležitosť, aby ste zistili čo vás napĺňa a dáva vášmu životu zmysel.

- - Inzercia - -