Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
3 minutes
Zatiaľ prečítané

Odchod s gráciou a pokorou

september 24, 2022 - 07:30
Vyše dvojmetrový hokejista so srdcom na správnom mieste ohlásil koniec kariéry. Žiaden obranca v histórii neodohral v NHL toľko zápasov, čo Zdeno Chára. Celkovo reprezentoval Slovensko na siedmich majstrovstvách sveta, troch olympijských hrách a jednom Svetovom pohári. Ďakujeme Zdeno.
Foto: 

Chlapisko od Trenčína

Za svoju úspešnú športovú kariéru vďačí Zdeno Chára vo veľkej miere svojmu otcovi, Zdenkovi. Ten bol československým reprezentantom v zápasení a svoju lásku k športu pretavil aj do samotnej rodinnej záhrady. Z nej si totiž aktívny športovec vyrobil domácu telocvičňu. Stromy slúžili ako rôzne cvičebné pomôckami – na čerešni visel povraz, vysoko na jabloni boli kruhy a na biednej slivke viselo boxovacie vrece. Podľa otcovho príkazu musel mladý Zdeno kŕmiť sliepky a králiky a pri každom prechode popod jabloň musel spraviť aspoň dva zhyby. Popri tvrdej drezúre však synovi otec vždy hovoril – Nezabúdaj na dve čarovné slovíčka, prosím a ďakujem. Tie otvárajú dvere a srdcia do sveta. Možno aj toto zakorenené semienko pomohlo hviezdnemu hokejistovi v jeho kariére a najmä v samotnom živote. Ako dorastenca v Dukle Trenčín s ním tréneri rátali ako s basketbalistom, no on mal záujem iba pre hokej. Chlapec, ktorý za dva roky vyrástol o 15 centimetrov, hrával s krátkymi hokejkami, ktoré mu nikdy neboli dobré. Bitky počas zápasov boli prísne zakázané zo strachu, že rozbijú hokejky, ktorých mali v tíme málo. To boli podmienky v ktorých naša hokejová hviezda rástla a možno aj na základe nich sa prebojoval tak ďaleko. Viac ako dvojmetrový a 116-kilový chlapisko spôsoboval svojim spoluhráčov v začiatkoch úsmev na perách. „Panebože, toto je budúci člen Siene slávy? Tak to ani náhodou,“ myslel si vtedy o ňom hokejový kolega Andrew FerenceDnes priznáva, že sa mýlil. Svoju hokejovú kariéru začal v Prahe pod vedením hokejového agenta Jaromíra Henyša a po roku v českej Sparte sa Chára rozhodol odísť na vstupný draft NHL. Do USA prišiel s malou taškou, s jednými topánkami, džínsami a košeľou. V roku 1996 si ho klub New York Islanders vybral z 56. miesta ako neznámeho 18-ročného chlapca. Tým sa spustil americký sen. Avšak tvrdo vydretý. V základnej časti NHL Zdeno Chára odohral 1680 zápasov, 200 zápasov hral v play off a hviezdil aj v stovkách medzinárodných stretnutí, ktorými si vyslúžil rešpekt po celom svete. Prešlo 25 úspešných sezón a slovenský hokejový obranca sa rozhodol ukončiť svoju výnimočnú hráčsku kariéru.  „Je tu veľa ľudí, ktorí mi pomohli prispieť k môjmu úspechu. Ďakujem,“ odkázal Chára, ktorý za svoj úspech ďakuje najmä svojim rodičom a manželke Tatiane.

Za všetkým hľadaj ženu

Tatiana stála pri hokejistovi od samého začiatku. Spoznali sa na strednej škole počas exkurzii v múzeu. Tatiana vyštudovala ekonomickú vysokú školu v Ottawe a následne nato odletela do Ameriky, kde pri Zdenovi stojí dodnes. Ešte keď bola jeho snúbenica, Tatiana bola takmer vždy tou, ktorá štadión opúšťala ako posledná. Čakala na svojho partnera do poslednej chvíle. Po desiatich rokoch vzťahu sa v roku 2007 vrátili na Slovensko a neďaleko Trenčína mali svadbu. Žiadnu okázalú hostinu však nečakajte, oslava bola skromná a v čo najväčšej možnej anonymite. Z manželstva vzišli tri deti, pár rokov po svadbe priviedla Tatiana na svet prvorodenú dcérku Elliz Victoriu a v roku 2016 dvojčatá – synov Bena a Zacka. „Tánička, si pre mňa taká nádherná. Som šťastný, že ťa mám vo svojom živote. Milujúci a starostlivý človek, ktorý je vždy pripravený pomôcť a podporiť. Jeden život, jedna rodina, jedna cesta. Tri krásne deti. Vedieš nás každým dňom. Si náš najlepší priateľ,“ odkázal manželke galantný Zdeno Chára, ktorý si aj počas náročných tréningov vždy našiel čas na rodinu. Práve tá je podľa neho to najvzácnejšie, čo v živote má. 

Hokejista z Harvardu

Výnimočným ho nerobí iba úspešná kariéra, ale aj zmýšľanie, ktoré nie je prvoplánové. Ako hráč Ottawy absolvoval kurz finančného poradenstva, a keď sa zranil, urobil si licenciu na predaj nehnuteľností. Dokonca začal študovať na Harvarde. Myslel na zadné vrátka, čo je v živote profesionálnych športovcoch veľmi potrebné. Výsledkom výchovy, ktorú dostal od rodičov, úcty k vlastnej manželke a deťom a v neposlednom rade láske k hokeju sa stal vo februári 2022 obrancom s historicky najväčším počtom odohratých duelov v NHL. V roku 2011 sa stal iba druhým Európanom a prvým Slovákom, ktorý v pozícii kapitána doviedol tím k víťazstvu v Stanleyho pohári. Chára oznámil svoje rozhodnutie na sociálnych sieťach. "Po 25 sezónach profesionálneho hokeja, 1680 zápasoch v základnej časti NHL, 200 zápasoch v play off a stovkách medzinárodných zápasov som hrdý na to, že môžem oznámiť svoje rozhodnutie odísť z NHL. Je mi cťou, že sa dnes môžem vrátiť do TD Garden a podpísať jednodňovú zmluvu s Boston Bruins a oficiálne ukončiť kariéru v klube, ktorý pre mňa a pre moju rodinu tak veľa znamená. Je tu veľa ľudí, ktorí mi pomohli prispieť k môjmu úspechu. Ďakujem, Big Zee," uviedol Chára.