Dnes je sobota, 01.október 2022, meniny má: Arnold
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

Zázrak menom Gucci

september 18, 2022 - 07:00
Módna značka, ktorá dnes patrí k tým najikonickejším a najluxusnejším je skutočným stelesnením talentu, no predovšetkým usilovnej práce a odhodlaniu nevzdať sa za nijakých okolností svojho sna.
Foto: 
Andi Haládik

Tieto vlastnosti nechýbali mladému Talianovi, Gucciovi Guccimu, ktorý začiatkom 20. Storočia, opustil otcovu skromnú dielňu na severe Talianska a vydal sa do sveta s túžbou získať si jeho rešpekt. 

Plán mu vyšiel viac než sa odvážil dúfať. Vytvoril značku Gucci, ktorú svet nielen rešpektoval, ale ktorá si svet doslova podmanila. 

Skromné začiatky

Celé sa to začalo v Miláne, kde mladý Guccio pomáhal v otcovej dielni na výrobu kožených doplnkov. Získal pár skúseností, ktoré v ňom naštartovali zatiaľ ešte nesmelé ambície a vybral sa do Londýna a Paríža. Tu sa zamestnal v luxusnom hoteli Savoy, ako liftboy a pomocný čašník. Obsluhoval elitných hostí a očarila ho elegancia a noblesa svetovej smotánky. V tej chvíli už tušil, kam povedie jeho cesta. Vrátil sa domov do Florencie a luxus, ktorý videl vo svete spojil s kvalitnou a precíznou prácou otcových výrobkov a tak vznikla značka, ktorá je dnes ikonou vo svete celebrít.

Svoj prvý butik otvoril v roku 1921. Ponúkal v ňom štýlové kožené tašky, určené pre jazdcov na koňoch, keďže práve po tomto segmente  bol po prvej svetovej vojne na trhu veľký dopyt. Čoskoro sa o Guccim začalo hovoriť ako o návrhárovi „jazdeckej aristokracie“. Krátko pred druhou svetovou vojnou, v roku 1938 rozšíril svoju firmu do Ríma. Začali v nej pôsobiť aj jeho synovia Aldo, Vasco a Rodolfo a tak sa Gucci premenil na rodinný podnik. No nastávajúce roky vojnového konfliktu Gucciho podnikaniu nežičili. O to väčší boom nastal v mierových časoch. 

Keď hviezda zrodila hviezdu...

Mierové časy akoby chceli Guccimu vynahradiť všetko to strádanie počas krvavého konfliktu, kedy sa jeho podnik ocitol v existenčnej núdzi. Ľudia začali byť dychtivý po kvalite a elegancii a tak mu dopyt po jeho výrobkoch dovolil otvoriť obchod nielen v Miláne, ale v roku 1953 prenikol aj do USA, kde sa značka Gucci ocitla v susedstve tých najvychýrenejších značiek na Manhattane.

No skutočnú slávu priniesla značke Gucci ikonická hviezda Hollywoodu a jedna z najlegendárnejších  aristokratiek všetkých čias – Monacká kňažná Grace Kelly. Práve tej vytvorili vo firme Gucci slávnu kvetinovú  šatku z kolekcie Flora, ktorá spôsobila doslova módny ošiaľ v celom elegantnom svete.

Gucci sa stalo synonymom jedinečnej glamour a mať „kúsok“ s týmto logom už bolo  vecou spoločenskej prestíže.

Kvetiny zdobili aj mokasíny, ktoré sa dodnes udržali v prominentných dámskych šatníkov, rovnako ako neprehliadnuteľná kabelka s bambusovými rukoväťmi. A hoci boli stále vyhľadávané, skutočnej renesancie sa dočkali v roku 2015 a odvtedy sú stále in.

No nielen božská Grace milovala Gucciho. Po tejto značke rada siahla aj  hviezda s „fialkovými očami“ Elizabeth taylor, či krehká a nežná Audrey Hepburnová.

Skrátka hviezdy zrodili hviezdnu značku, ktorá napriek všetkým peripetiám osudu dodnes žiari na módnom nebi a je skutočnou stálicou.

Dráma v tieni slávy

Tak ako dom Gucci bohatol a stával sa  pojmom vo svete módnych značiek, tak v ňom začali narastať aj problémy, vyplývajúce z boja o moc.

Vrcholom rozbrojov bola tragédia, ktorá sa odohrala v roku 1995 a ktorej predchádzal príbeh romantickej lásky s krutým koncom

Jeho hlavný aktér Maurizio Gucci, bol synom Rodolfa Gucciho a teda vnukom zakladateľa Guciana Gucciho. Maurizoi mal dvadsať rokov, keď sa zamiloval  do ženy staršej o štyri roky, krásnej Patrizii. Rodine ani tak neprekážal vekový rozdiel, skôr to, že Patrizia ako dcéra chudobnej práčky, vôbec nezapadala do ich predstáv nevesty jedného z dedičov módneho impéria. Prekážalo im aj akési fluidum, ktoré sálalo z ambicióznej dievčiny preslávenej výrokom: „Radšej budem plakať v rolls royce, ako by som mala byť šťastná na bicykli.“ Maurzio sa však nevzdal a v roku 1972 sa so svojou láskou oženil. Všetko sa zdalo byť v poriadku až do roku 1983, kedy umrel Mauriziov otec a on po ňom zdedil polovičný podiel vo firme a spolu s tým aj nesmierne bohatstvo. Tučné bankové konto akoby vzkriesilo jeho sebavedomie a on sa už nechcel ďalej nechať komandovať príliš dominantnou ženou. Nasadol do lietadla, zakýval jej na rozlúčku a odletel za svojou novou láskou.

Patrizia sa s tým samozrejme nezmierila. Keď jej pri rozvode ponúkal jeho právnik ako odškodné približne milión pohŕdavo sa vyjadrila, že „to je len misa šošovice“ a netajila sa stým, že by radšej chcela vidieť svojho muža mŕtveho, ako rozvedeného.

Začiatkom deväťdesiatych rokov jej zistili nádor na mozgu. Po operácii ju navštívil Maurizio a počas tohto „dojemného“ stretnutia vyslovil len jedinú vetu „len kontrolujem, či si už umrela.“

Jej reakcia nenechala na seba dlho čakať. Keď Maurizio verejne vyhlásil, že sa hne´d po rozvode mieni oženiť s nápadne krásnou blondýnou, bytovou architektkou, netušil, že si tým práve podpísal rozsudok smrti. Jedného dňa, keď práve vošiel do domových dverí, ozvali sa tri výstrely a on padol na mieste mŕtvy. Patriziina reakcia bola hodná tej, na ktorú sa zmohol on, keď ju navštívil v nemocnici. Sucho skonštatovala: „Z ľudského hľadiska mi je to ľúto, ale z osobného pohľadu naozaj nemôžem tvrdiť to isté.“

Po dvoch rokoch vyšetrovania ju zatkli, obvinili z objednania úkladnej vraždy manžela a spolu s ňou putovali za mreže aj jej komplici , medzi ktorými nechýbal ani vrátnik so slabosťou pre okultizmus a jej dôverná priateľka Pina Auriemy – jasnovidka.

Vražda v dome Gucci skutočne šokovala celý svet, no silou značky to nijako neotriaslo. Gucci dodnes patrí k tým najikonickejším módnym pojmom a čo i len kabelka s týmto logom je snom nejednej ženy.

- - Inzercia - -