Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
5 minutes
Zatiaľ prečítané

Maroš Molnár: Makal som na tom, aby som patril medzi najlepších

september 16, 2022 - 10:24
Profesionálny kondičný tréner Maroš Molnár tvrdí, že vzťah ľudí k športu sa mení k lepšiemu. Aj koronové časy nás donútili viac o seba dbať. On v tom mal jasno už od malého chlapca, šport ho vždy priťahoval a rád si v ňom posúva vlastné hranice. Tie sa snaží nastaviť aj súťažiacim v televíznej šou Exprémne premeny.
Foto: 
TV Markíza

Aké boli vaše začiatky? Kto alebo čo vás pritiahlo ku kariére trénera?

Od malička som žil aktívne. K športu ma viedli najmä moji rodičia, za čo som im veľmi vďačný. Aj vďaka ním som tým, čím som. Popri škole som sa stále venoval atletike, no k trénerstvu ma dotiahol Peťo Huber, ktorý ma poprosil, či by som sa nepozrel na jeho zverenkyňu Danielu Hantuchovú. Vynáralo sa mi tisíc možností, ako jej pomôcť a čo zlepšiť, aby sa posunula. Zároveň som sa v tom čase rozhodol, že sa budem venovať trénerstvu, lebo ma začalo uspokojovať rovnako, ako vrcholový šport. Aj v rámci trénerstva sa dajú dosahovať vrcholové výsledky a navyše, pomôžem viacerým športovcom. Pri trénovaní sa môžem poučiť na chybách, ktoré pri mne robili moji tréneri a ktoré som ako športovec robil aj ja. Som za to, že človek sa má poučiť zo svojich chýb a nepáchať tieto chyby na svojich zverencoch. Zistil som, že trénerstvo je vec, ktorá ma baví a viem ju robiť dobre. Makal som na tom, aby som patril medzi najlepších a nezaujímal ma nikto naokolo. Zaujímalo ma, aby som to robil na sto percent a najmä, aby som to robil srdcom.

Zmenil sa vzťah ľudí k cvičeniu za posledné roky? Ak áno, ako?

Určite sa zmenil. Počas korony sa začal šport dostávať do popredia a je to aktuálne lepšie, ako v období pred covidom. Zdravý životný štýl je preferovaný a boj proti obezite, cukrovke a ďalším civilizačným chorobám je markantný. Dúfam, že tento trend bude mať naďalej stúpajúcu tendenciu. Verím, že aj veľké korporácie pochopia, že len zdravý človek dokáže podávať výkon na vysokej úrovni a začnú ponúkať viac benefitov a programov, ktoré budú navádzať ľudí k športu. Tak, aby boli firmy zdravé a tréneri zamestnaní.

Ktoré vlastnosti sú u človeka dôležité na to, aby sa dosiahol požadovaný výsledok?

V prvom rade sú dôležité morálno-vôľové vlastnosti, ktoré je možné rozvíjať po celý život. Človek musí byť úprimný voči sebe samému. Ak je zodpovedný a úprimný sám voči sebe, môže uspieť. Ak zlyhá a vie povedať, že to pokašlal, nájde chybu a napraví ju, vtedy sa úspech dostaví. 

Vaša manželka Zuzka je tiež trénerkou, ako fungujú dvaja tréneri v manželstve? „Kecáte“ si navzájom do toho čo máte na tanieri či koľko času venujete cvičeniu?

Je skvelé, že ak mám nejaký problém v práci alebo aj napríklad v Extrémnych premenách, môžem sa na Zuzanu obrátiť. Rozumie mi a vždy sa mi snaží pomôcť. Do taniera si však nekecáme. Niekedy sa podpichneme, no veľmi to neriešime. Skôr sa zvykneme hecovať v rámci športu. Pred rokom sme si kúpili hodinky, kde máme vypísané súťaže, kto prejde viac krokov, kto spáli viac kalórií a podobne. To nás núti zapracovať na sebe a vnútorne nás to motivuje. Veľakrát sa mi nechce, no keď vidím, že Zuzana má spálených už tisíc kalórií, idem sa prejsť so psom, alebo vykonám inú aktivitu. Je to taký jemný boj, súperenie (smiech).

V relácií Extrémne premeny sa staráte o váhu zúčastnených adeptov. Aké je to trénovať ľudí s extrémnou nadváhou?

Veľmi ťažké. Je to úplne iné, ako trénovať zverencov v práci. Pri trénovaní zdravého človeka alebo športovca máte širokú paletu tréningových prostriedkov a náradia na to, aby som  dosiahol výsledok. Pri extrémne obéznom človeku je paleta nástrojov obmedzená. Napríklad päťsto cvikov sa zúži na desať. Musím vymýšľať iné kardio, hľadám riešenia, aby tréningy neboli stereotypné a každý deň sme trénovali niečo iné. Tie možnosti pri nadváhe sú menšie a menšie. 

Ste s účastníkmi šou v kontakte aj v súkromí? Sledujete ich vývoj aj mimo kamier?

Áno. S niektorými účastníkmi som v kontakte. Tí, ktorí chcú, majú otvorené dvere aj do môjho fitka. Môžu dvihnúť telefón, dohodnúť si stretnutie. Som otvorený a ochotný im poradiť bezplatne, teda je už len na nich, či tú možnosť využijú, alebo nie. Extrémne premeny so mnou môžu diváci sledovať na TV Markíza od 7.9. o 20:30. 

Zhrešíte niekedy aj vy? Pijete víno, jete sladké?

Samozrejme, že zhreším. Je to úplne prirodzené. Aj ja som len človek ako ostatní. To, že robím Extrémne premeny, venujem sa vrcholovým športovcom a zdravému životnému štýlu, neznamená, že nezhreším. Nie je umenie žiť tak, že si nedám pohár piva, budem jesť len mäso na vode a k tomu kopček ryže. Aké sú potom radosti zo života? Zdravý životný štýl je pre mňa to, že dokážem športovať, môžem ísť bez obmedzenia na bicykel, mať pestrú stravu a keď budem starší, moja kvalita života sa nezhorší. Keď budem mať sedemdesiat a budem vedieť adekvátne športovať s tridsiatnikom, bude to pre mňa obrovská radosť. 

Trénujete aj športovcov, najmä tenistov, majú väčšiu výdrž a odhodlanie ako iní klienti, alebo je to individuálne?

Každý vrcholový športovec má jasne stanovený cieľ. Vie, že sa chce mať v živote dobre, zarobiť veľa peňazí a byť najlepší. Je pre to zároveň ochotný urobiť čokoľvek. Takisto, ak je človek obézny a chce schudnúť, je rovnako odhodlaný. Chce sa naučiť žiť zdravo, chce, aby sa mu jedna cesta rozšírila na sto ciest a túži mať kvalitu života, o akej vždy sníval. Ten, kto má vytýčený cieľ, je kvôli jeho dosiahnutiu ochotný obetovať všetko a prispôsobí tomu celý harmonogram. V skratke, či sa chcete stať olympijským víťazom alebo schudnúť 80 kilogramov a začať žiť zdravo, musíte mať odhodlanie a chuť niečo  zmeniť. Ak to neurobíte, výsledok sa nedostaví. To proste nejde.

Máte deti? Ak áno, aké športy s nimi praktizujete?

Máme deti. Jedného dvadsaťšesť ročného syna, ktorý študuje architektúru, naplno sa venuje práci a je samostatný. Jeho veľkým hobby je šport, konkrétne futbal. Taktiež máme štrnásťročnú dcéru, ktorá sa aktívne venuje baletu. Keď má voľno, trénuje so mnou alebo manželkou. Teší ma, že aj oni si v rámci športu našli to, čo ich napĺňa.

Viete oddychovať a fyzicky sa nenamáhať viac dní?

Pre mňa fyzická námaha nie je niečo, čo ma likviduje. Môj ranný rituál aj počas dovolenky je vstať o šiestej-siedmej ráno, prejsť sa so psom, zabehať si, zacvičiť si. Vyhradím si na to približne hodinku. Nefunguje to ale tak, že sa „zostrelím“ a potom hľadám samého seba. Cvičím tak, aby som sa cítil príjemne. Viem, čo moje telo potrebuje a je to pre mňa neskutočná očista hlavy. Následne celý deň relaxujem, ležím, prečítam si knihu, urobím si z nej poznámky, učím sa nové veci... Musím však priznať, že som neuveriteľne lenivý, no tú lenivosť mi zmenil pes, pretože jeho to nezaujíma (smiech). Pes vás naučí žiť v nekomforte, čo je vlastne fantastické. Diskomfort sa rovná neistote a to nás posúva vpred. 

Staré známe vyhlásenie, že človek by mal prijať toľko koľko vydá, je zrejme nadčasové, súhlasíte s tým?

Pokiaľ si chce človek udržať váhu, tak áno. Ak prijmem tisíc kalórií, musím ich rovnako tisíc vydať. Pokiaľ ale chcem so svojim telom niečo urobiť, napríklad budovať svaly, záleží, čo tých tisíc kalórií obsahuje. Teda koľko tukov, cukrov, aký druh cukrov, bielkovín, aký druh bielkovín a podobne. Vtedy na tom pomere záleží.