Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Bol princ Filip kráľovnej Alžbete II. neverný? Roky sa špekulovalo o jeho početných milostných aférach

september 14, 2022 - 07:30
V roku 1948 sa v britskej tlači prvýkrát objavila správa o údajnej nevere princa Filipa. Existuje tiež dlhý zoznam žien, ktoré boli označované ako potenciálne milenky, a o jeho možných aférach sa najviac písalo v čase, keď bol na štvormesačnej pracovnej ceste.
Foto: 
cnn.com

Klebety o mimomanželských pomeroch dlhé roky neobchádzali ani kráľovský rod. Spomeňme si napríklad na aféru princa Charlesa, teraz už kráľa Karola III., ktorú mal s Camillou počas manželstva s princeznou Dianou. Bulvár si však zgustol aj na samotných panovníkoch, a to hneď niekoľkokrát – najmä na mladom princovi Filipovi.

Kráľovnej mal zahýbať počas jej tehotenstva 

Keď mala Alžbeta 21 rokov, kráľovský dvor 9. júla 1947 oficiálne oznámil jej zásnuby s gréckym a dánskym princom Filipom, a ešte v ten istý rok, dňa 20. novembra, sa zosobášili vo Westminsterskom opátstve. 

Už o rok neskôr sa začali objavovať prvé správy o jeho nevere. Milenkou mala byť Pat Kirkwoodová, speváčka, tanečníčka a v tom čase aj najlepšie platená herečka na londýnskej scéne. Večera na verejnosti, tanec v nočnom klube i dopisovanie si, to všetko mali spolu zažiť, zatiaľ čo bola kráľovná Alžbeta v ôsmom mesiaci tehotenstva. Kráľovský palác avšak k týmto klebetám nevydal žiadne oficiálne stanovisko, a to Kirkwoodovej úplne zničilo kariéru.

Škandalózna štvormesačná plavba

Po narodení druhého dieťaťa, princeznej Anny, princ Filip odcestoval na svetové turné na palube kráľovskej jachty Britannia. Kráľovná aj jeho deti Charles a Anna však ostali v Anglicku. Práve počas tejto štvormesačnej plavby vychádzalo najviac kompromitujúcich správ, pretože Britannia bola opradená množstvom fám o divokých večierkoch. 

Konšpirácie o nemanželskom dieťati 

Princ Filip mal kráľovnej zahnúť i s ďalšími ženami, napríklad s kabaretnou hviezdou Hélène Cordet. Bola to Filipova celoživotná priateľka a mala dve deti, meno ich otca ale nikdy neprezradila. Princ Filip bol ich krstným otcom a dokonca jednému z nich platil školné v Gordonstoune, čo opäť len rozvírilo reči o možnom otcovstve. Helene túto aféru popierala a v roku 1996 jej syn Max potvrdil, že Filip nie je jeho otcom. 

Zoznam jeho údajných mileniek však bol oveľa dlhší. Často sa tiež jeho meno spájalo so Susan Barrantesovou, modelkou Christine Keeler, televíznou moderátorkou Katie Boyle, herečkou Merle Oberon, herečkou Annou Massey, spisovateľkou Daphne du Maurier či Penelope Knatchbull.

Miloval len jednu ženu

S Lilibet, ako kráľovnú nežne volal, však žil v manželstve dlhých 73 rokov. Či už panovníčka o jeho úletoch vedela, alebo to boli len novinárske senzácie, sa už zrejme nikdy nedozvieme. Pravdou ale je, že kráľovná Alžbeta tieto fámy nikdy nekomentovala, vyjadrenia občas poskytol len hovorca Buckinghamského paláca.

Autorka životopisov Sarah Bradfordová napríklad nemala žiadne pochybnosti o tom, že princ Filip je „cudzoložník“. Jeho súkromný sekretár Mike Parker však vždy tvrdil, že „Filip bol kráľovnej stopercentne verný“. Jedno je tak teda isté – kráľovná Alžbeta bola celý život jeho jedinou láskou.

- - Inzercia - -