Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
4 minutes
Zatiaľ prečítané

V Maríne majú liečivých psíkov

september 07, 2022 - 07:30
To, že pes dobre vplýva na psychiku človeka, je známe už takmer oddávna. Pred niekoľkými rokmi však odborníci prišli na to, že toto zviera dokáže špeciálne pomôcť aj chorým ľuďom. Vznikol tak nový liečebný odbor – kanisterapia. Pomenovanie je odvodené z latinského názvu canis – čo znamená pes. Kanisterapia pomáha už niekoľko rokov aj deťom v Špecializovanom liečebnom ústave Marína v Kováčovej.
Foto: 
ŠLÚ Marína

Kanisterapia je liečebná terapia, pri ktorej sa využívajú prirodzené vlastnosti a pozitívne pôsobenie psa na zlepšenie zdravotného stavu pacienta. Pes pozitívne pôsobí najmä na psychickú, fyzickú a sociálnu pohodu človeka. Pri terapii sa využívajú špeciálne vycvičené psy. Základy tejto stále viac využívanej metódy spočívajú v motivácii a následnom emocionálnom zážitku pacienta. Kanisterapiu v Maríne využívajú najmä ako podpornú metódu v rámci celkového liečebného procesu, a to hlavne u detí. „Kanisterapiu využívame najmä pri detských pacientoch s ochoreniami, ako sú autizmus, detská mozgová obrna, poruchy správania, poruchy hrubej, jemnej motoriky, poruchy reči či psychické poruchy ako napríklad depresie,“ vyratúva primárka MUDr. Katarína Recabarrenová.

Relax i hra so psíkom

Počas terapie so psíkmi sa využíva takzvaná relaxačná a aktívna terapia. Pri relaxačnej terapii je základom polohovanie so psom. Patrí k najúčinnejším, ale zároveň k najnáročnejším metódam kanisterapie. Zakladá sa na priamom kontakte detského pacienta a psa. S polohovaním pomáha fyzioterapeut, ktorý určuje jednotlivé polohy podľa stavu a potreby pacienta. Jedným z fyzioterapeutov, ktorý sa v Maríne venuje kanisterapii je aj Dávid Sprušanský. Vysvetlil nám, že relaxačná terapia je veľmi účinná pri ťažko postihnutých detských pacientoch, najmä s diagnózami ako detská mozgová obrna či autizmus. Počas polohovania dieťa cíti teplo, tep, srsť psa, čo prispieva k upokojeniu, zahriatiu, uvoľneniu napríklad ruky – päste, k prehĺbeniu dýchania a zosynchronizovaniu dychu so psom. Aktívna terapia je zasa vhodná na precvičovanie jemnej a hrubej motoriky. Využíva sa tu najmä odmeňovanie psov, česanie psa, rozopínanie obojka, loptové hry a podobne. Počas terapie si deti precvičujú najmä motoriku ako napríklad úchop či hody. „Napríklad pri odmeňovaní psa granulami alebo piškótami, ktoré sú často primalé, si deti trénujú úchop, čo býva problematické najmä u detí po mozgovej obrne,“ hovorí Dávid, ktorý sa v minulosti venoval kanisterapii aj vo voľnom čase a potom spolu so svojím psomviedol kanisterapiu aj v Maríne. 

snimka_obrazovky_2022-09-06_o_16.07.19.png

David Sprušanský sa v Maríne venuje kanisterapii
Foto: 
ŠLÚ Marína
David Sprušanský sa v Maríne venuje kanisterapii

Miška a jej dalmatínci

V súčasnosti má však Marína novú štvornohú posilu – a to dvoch dalmatíncov, Mimi a Auru. Osemročná Mimi je maminou päťročnej Aury, ktorá sa narodila naozaj na čarovný dátum, 23. marca, čo je Svetový deň šteniatok. Tieto psíky patria Ing. Michaele Chrenovej, ktorá ich aj vycvičila. Miška, ako pani Michaelu familiárne volajú, je veľmi skúsená – veď kanisterapii sa venuje už osem rokov, a za ten čas vycvičila troch psov. Prevádzkuje vlastnú chovateľskú  stanicu dalmatínskeho psa Werewolves Cascade a zároveň je aj podpredsedníčkou Klubu chovateľov dalmatínskych psov. Pani Michaela pracuje na Strednej odbornej škole Pod Bánošom v Banskej Bystrici, kde vyučuje odbor o zvieratách a tiež kanisterapiu. Možno povedať, že obľúbené hobby sa stalo aj jej prácou. Boli sme zvedaví, ako sa ku kanisterapii dostala. „Na internete som si všimla informáciu o skúškach z kanisterapie, a zaujalo ma to. Išla som sa pozrieť a o rok som tam bola so sučkou Mimi i ja sama. No, nebolo to jednoduché. V čase skúšok bola Mimi v období puberty a hrozne sa bláznila, ale nakoniec sme skúšky predsa len úspešne zvládli,“ opisuje Michaela.

Štvornohých terapeutov využívajú hlavne u detí ako podpornú metódu

snimka_obrazovky_2022-09-06_o_16.07.00.png

Štvornohých terapeutov využívajú hlavne u detí ako podpornú metódu
Foto: 
ŠLÚ Marína
Štvornohých terapeutov využívajú hlavne u detí ako podpornú metódu

Hlavne pokojné typy

Mnohým napadne otázka, ako dlho trvá vycvičiť psa na kanisterapiu, teda tak, aby mohol podstúpiť regulárne skúšky a uspieť.  „Ideálne je začať s prípravou už od šteniatka a psíka treba pripravovať na rôzne ruchy a podnety. Každý pes má inú povahu, ktorá sa však ešte vekom môže meniť, čo môže viesť k tomu, že je viac podráždený. Pri kanisterapii je veľmi dôležité, aby pes bol naozaj pokojný a zvládal aj prudšie pohyby pacientov,“ vysvetľuje trénerka psíkov. Podľa súčasnej legislatívy skúšky z kanisterapie je možné absolvovať pri malých psoch už od 15 mesiacov a pri stredných a väčších plemenách je to od 18 mesiacov. „Jedným z faktorov, na ktoré hodnotiteľ na skúškach prihliada, je aj vzťah majiteľa a psa. Je veľmi dôležité, ako sa majiteľ k svojmu psovi správa a či ho pes počúva,“ vraví Michaela. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no kanisterapia je náročná aj pre samotné zviera. Preto sa odporúča využiť psíka na terapiu maximálne na jednu hodinu dvakrát do týždňa. To je akýsi „pracovný úväzok“  pre štvornohého terapeuta. V prípade, že sa počas terapie striedajú dvaja psíci, môže to byť aj o čosi dlhšie. 

ing._chrenova_ii.jpg

Ing. Michaela Chrenová počas kanisterapie
Foto: 
ŠLÚ Marína
Ing. Michaela Chrenová počas kanisterapie

Aj psíky chodia do „dôchodku“

Rovnako ako ľudia, aj psi majú svoj „dôchodkový vek“. A ten prichádza po piatich až deviatich „odpracovaných“ rokoch. Totiž, ideálny vek na kanisterapiu u psa je medzi piatym až deviatym rokom. Ak to však zviera fyzicky zvláda a nemá zdravotné problémy, môže „pracovať“ aj do vyššieho veku. V Špecializovanom liečebnom ústave Marína patrí kanisterapia medzi obľúbené  liečebné procedúry a prispieva k zlepšeniu zdravia pacientov. Pes sa tu stáva nielen priateľom, ale aj motiváciou k pohybu a rehabilitácii pre klientov. Ročne kanisterapiu využije ......... detských pacientov. Špecializovaný liečebný ústav Marína v Kováčovej poskytuje liečbu už štyridsaťšesť rokov. V roku 1976 bol uvedený do prevádzky ako Detská kúpeľná liečebňa Marína. Dlhé roky sa v Kováčovej špecializovali len na detského pacienta. Dnes, presnejšie od roku 2004, však poskytujú kúpeľnú a rehabilitačnú starostlivosť aj pre dospelých pacientov. Obe skupiny pacientov dostávajú tú najlepšiu starostlivosť. Mnohým liečba výrazne pomohla a aj vďaka Maríne boli schopní vrátiť sa späť do života.

snimka_obrazovky_2022-09-06_o_16.08.01.png

Aj takto môže vyzerať vzájomné spoznávanie sa medzi psíkom a dieťatkom
Foto: 
ŠLÚ Marína
Aj takto môže vyzerať vzájomné spoznávanie sa medzi psíkom a dieťatkom

- - Inzercia - -