Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
6 minutes
Zatiaľ prečítané

Španielska Costa del Maresme si získa celú rodinu

september 03, 2022 - 16:00
Stálicou slovenských cestovných kancelárií býva obľúbená Costa Brava. Často preplnená destinácia však ani zďaleka nie je jediné, čo Španielsko ponúka. Pobrežie pod Costa Bravou pokračuje zaujímavými a menej poznanými miestami. Vitajte na Costa del Maresme.
Foto: 
Pavol Cipruš

Costa del Maresme je časť katalánskeho pobrežia, ktorá pokrýva celkovo šestnásť obcí od Montgatu po ústie Tordery. Na severe ho ohraničuje Costa Brava a na juhu Costa de Barcelona. Zaujímavosťou je, že pri návšteve tejto časti Katalánska vôbec nemusíte byť limitovaný plážami a morom. Pre tých dobrodružnejších sa cestou do vnútrozemia otvárajú široké možnosti návštevy viníc, historických pamiatok či pešej a cykloturistiky.

Prebehnite sa po Mataró

Mestečko, ktoré je častým útočiskom tých, ktorí sa chcú vyhnúť rušnej Barcelone, ale pritom ju potrebujú mať z rôznych dôvodov blízko, v turistických kanceláriách nehľadajte. Ide o miesto, kde bývajú prevažne domáci, ktorí veľmi dobre vedia, že ich pláž je rozľahlá, čistá, ľahko dostupná a vybavenosť mesta je na vysokej úrovni. Mataró navštevujeme pravidelne vďaka priateľom, ktorí tu pôsobia a za ten čas sme zistili, že aj neturistické miesta majú čo ponúknuť. Prebehnite sa pozdĺž pláže, vychutnajte si pohľad na šíre more z móla v prístave alebo sa straťte v uličkách kompaktného historického centra. Oči na stopkách však treba mať aj tu, domáckosťou prostredia sa nedajte pomýliť. V nestráženom momente nám niekto „milý“ na vlakovej stanici ukradol peňaženku s dokladmi, takže sme sa nevyhli návšteve miestnej polície a následne honorárneho konzulátu, ktorý nám našťastie poskytol pomoc, aby sme sa mohli dostať domov s náhradným dokladom. V Mataró nájdete bývalý sklad a v súčasnosti kultúrne centrum Nau Gaudí, ktoré je zároveň prvou Gaudího prácou. Samozrejmosťou sú múzeum, malé galérie, divadlo, plavecké centrum a aj množstvo skvelých stredomorských reštaurácií, kde sú ceny oveľa príjemnejšie ako v turistických oblastiach. Zájdite na miestne obedové menu, ktoré pozostáva z dvoch chodov, vína či piva, kávy a dezertu. Milovníčky nákupov ocenia malé obchodíky aj veľké nákupné centrum s nádherným výhľadom na more. Možno vás neprekvapí, že španielske značky, ktoré poznáme aj z domu sú tu lacnejšie a výber majú širší.

Pokochajte sa architektúrou v Canet de Mar

Starú štvrť Canet de Mar tvoria dláždené ulice a domy s farebnými fasádami. Umelecky založení cestovatelia sa budú v tomto pobrežnom mestečku, kde Casa Roura okamžite priťahuje pozornosť, cítiť ako doma. Tento fantastický dom, ktorý má vežu podobnú pevnosti, je dielom Lluísa Domènecha I Montanera, ktorý má v meste vyhradené múzeum. Dom a múzeum Lluísa Domènecha I Montanera je dobrým príkladom kreativity architektov, ktorí navrhli modernistickú fasádu, všetky umelecké diela a interiér. Neďaleká Molí de la Timba je bývalý veterný mlyn a strážna veža, pri ktorej sa oplatí zastaviť, ako aj miestna pláž s palmami a futbalovým ihriskom. Keď navštívite Canet, určite vás zaujme Castell de Santa Florentina- pevnosť, ktorá má svoje korene v 11. storočí, keď bola postavená na obranu španielskeho pobrežia pred útokmi pirátov. V nádhernom zámku sú neuveriteľne detailné ozdoby, nábytok a farebné sklo, ktoré tiež navrhol miestny modernista Lluís Domènech I Montaner. Niektoré z najvýznamnejších interiérov zahŕňajú banketovú miestnosť, kráľovskú izbu a trónnu sálu. Canet de Mar je jednou z najlepších dedín na návštevu v lete na pobreží Costa del Maresme. I keď toto sme si počas ciest povedali viackrát, prakticky na každom mieste, kde sme sa v tejto oblasti zastavili.

Preskúmajte unikátny cintorín v Arenys de Mar

Hoci mestečko je malebné aj čo sa týka uličiek a architektúry, našou najobľúbenejšou časťou je pláž. Platja de la Musclera v Arenys de Mar je neuveriteľne malebná, pretože ju obklopujú vysoké skalné steny a kopce, ktoré sa týčia priamo z mora. Niektoré skalnaté výbežky dokonca obsahujú miniatúrne pláže, priam ideálne na súkromný rodinný útek. Vlny bývajú veľmi pokojné, takže je to ideálne miesto pre deti na plávanie alebo na paddleboarding v stoji. Zbierka miestnych reštaurácií poskytuje nápoje, občerstvenie a ochranu pred horúcim slnkom na samotnej pláži. Hoci je Costa del Maresme obdarené viac ako 50 plážami, Platja de la Musclera je pre nás jednoducho očarujúcejšia ako ostatné. Ubytovacích možností ponúka Arenys neúrekom, ak sa tu ocitnete, určite si doprajte niečo s výhľadom na nádherné more. Pikoškou je aj prechádzka na lokálny cintorín. Je taký špecifický, že sa stal súčasťou cesty európskymi cintorínmi, ktorá spája 20 krajín, 50 európskych miest a 63 cintorínov.

Ochutnajte víno v dedine Alella

Alella je svieža dedina s výhľadom na Stredozemné more a pobrežné pohorie Katalánska. Okrem svojej veľkolepej scenérie je Alella obľúbená aj pre svoje vinárske usadlosti a regionálnu odrodu bieleho hrozna s názvom Xarel-lo. Navštívte rodinné a ekologické vinárstva a ponorte sa do dedinskej vinárskej kultúry. Môžete sledovať prehliadku, dozvedieť sa o zbere a spracovaní hrozna a ochutnať niektoré delikátne vína a obľúbený šumivý nápoj cava. Niektoré malé vinárstva organizujú „otvorené pivnice“, s prehliadkami a piknikmi vo vinohrade. Jedno z nich dokonca hostí letný festival s koncertmi pod holým nebom a delikátnym párovaním vína a chutného jedla. Ani sám Bakchus by sa tu nesťažoval, doprajte si aj vy.

Do parku i na pláž v Calella

Calella je v lete jednou z najobľúbenejších zastávok na pobreží Costa del Maresme, a to vďaka zmesi miestnych reštaurácií, očarujúcich bielo omietnutých domov a historických budov. Park „Parc Dalmau“ je vynikajúcou oázou, kde sa môžete nadýchať čerstvého vzduchu pod borovicami, zatiaľ čo na pláži „Platja Gran“ sa môžete osviežiť a ponoriť do mora. Stojí za to prejsť sa z rušného mesta a pozrieť si Torretes de Calella, teda ruiny 2 vojenských veží z roku 1848. Odtiaľ si môžete z výšky prehliadnuť pobrežie, maják Calella a tiež spomínanú mestskú pláž. Určite navštívte maják, kde nájdete malebnú scenériu a dozviete sa viac o námornej histórii tradičnej rybárskej dediny, ktorou Calella bola kedysi.

Turistické topánky doma nenechávajte

Massís de l’Ardenya je horský masív, ktorý je súčasťou katalánskeho pobrežia. Táto prírodná rezervácia je doslova ihriskom pre dobrodružných cestovateľov vďaka sieti turistických chodníkov a trás pre horské bicykle. V pobrežnom meste Tossa del Mar začína veľa trás až k ruinám Mare de Deu de Gracia a k očarujúcej vyhliadkovej plošine Puig de les Cadiretes. Puig de les Cadiretes je najvyšším bodom tohto pohoria s nadmorskou výškou 519 metrov nad morom. V lete v oblasti Massís de l’Ardenya kráčate a jazdíte popri nádherných dubových lesoch a nízkych kríkoch. Cez toto katalánske pohorie prechádza aj časť známej pešej trasy GR92 cez Costa del Brava.

Ponorte sa do histórie v kláštore Sant Martí de Montnegre

Sant Martí de Montnegre, postavený v 17. storočí, je zapísaný na zozname kultúrneho dedičstva Katalánska. Z osady Font-Montnegre môžete vystúpiť do výšky 467 metrov nad morom, aby ste navštívili pokojný kláštor. To, čo bolo kedysi pevnosťou a plne fungujúcim opátstvom, je dnes akousi spomienkou na prosperujúcejšie časy. Vnútri je viditeľná kaplnka s brilantnými kamennými oblúkmi a stredovekými múrmi. Zastavte sa na chvíľu a pokochajte sa výhľadom na borovicové lesy a vrcholy vzdialeného pobrežia Katalánska. Môžete sa vydať na túru k niektorým ďalším kamenným kostolom a kaplnkám v okolí, ako sú Sant Esteve d'Olzinelles a Santa Maria del Montnegre.

Zabavte sa v Lloret de Mar

Lloret de Mar je hlavným párty rajom pozdĺž pobrežia Stredozemného mora v Katalánsku a jedným z najlepších miest pre nočný život počas leta na Costa del Maresme. Toto prímorské letovisko hostí stovky reštaurácií v úzkych uličkách neďaleko pláže, kde môžete začať noc tradičnou katalánskou hostinou alebo tapas. Po západe slnka Lloret de Mar skutočne ožije, kluby otvoria dvere a pravá zábava, akoby zajtra neexistovalo, môže začať. Najvychytenejšie nočné kluby sa nachádzajú pozdĺž ulice Av. Len Marlés Vilarrodona. Ak máte skôr radi bary, nájdete ich tu mnoho, kde si môžete oddýchnuť. Nech už hľadáte akúkoľvek nočnú zábavu, v Lloret de Mar ju nepochybne bude mať.

Pre nás je celé pobrežie Costa del Maresme spojené s veľmi osobnými spomienkami, keď náš malý syn povedal prvé slová a spravil prvé kroky. A práve vďaka cestovaniu s deťmi sme si uvedomili, že Katalánsko je veľmi popredu, čo sa bezbariérovosti týka. S detským kočíkom či invalidným vozíkom sa dostanete na väčšinu miest bez problémov. So vstupom do mora pomôžu členovia španielskeho červeného kríža, vďaka ktorým si liečivú silu morských vĺn môžu vychutnať skutočne všetci. Očakávať môžete aj čistotu verejných priestorov a prísnu kontrolu kvality vody, do ktorej vstupujete, čo pri potulkách s malými deťmi stojí za zmienku.

- - Inzercia - -