Dnes je streda, 30.november 2022, meniny má: Ondrej, Andrej
Čas čítania
2 minutes
Zatiaľ prečítané

Bolesti chrbta- kto nezažil, nepochopí

február 09, 2022 - 12:00
Cítite sa bezradní...trápia vás. Nepoznajú noc, nepoznajú deň...obťažujú a pritom ich nik nevolal. Bolesti chrbta. Prečo nás „navštívili“ a čo sa s nimi dá robiť?
Foto: 
shutterstock

Bolesti chrbta delíme do troch kategórií- akútne (trvajúce počas obdobia nie dlhšieho ako 6 týždňov, sub- chronické (6-12 týždňov) a chronické (tie čo trvajú viac ako tri mesiace). Aj keď môžu spočiatku vyzerať nenápadne, v istom štádiu sa už nedajú prehliadať. Sú také bežné, že ak sa nám niekto sťažuje na bolesti chrbta, zväčša túto informáciu len prejdeme prepočutím a nezáujmom. Veď chrbát bolí takmer každého. A hoci je pravda, že tento stav skutočne pozná aspoň raz za život až 80 % populácie, netreba ho brať na ľahkú váhu. Bolesti chrbta rapídne znižujú kvalitu života a treba ich začať riešiť, kým nie je neskoro.

Príčiny

Verte či neverte, príčin vzniku bolestí chrbta je skutočne neúrekom. Medzi tie najčastejšie patria poškodené väzivo chrbta, poškodené chrbtové svaly, zranenie, ktoré môže poškodiť šľachy a väzy alebo spôsobiť stlačenie miechy, herniované alebo prasknuté disky chrbtice, degenerácia medzistavcových platničiek, radikulopatia (spôsobená kompresiou, zápalom a / alebo poranením koreňa miechy), ischias (forma radikulopatie spôsobená kompresiou sedacieho nervu), spondylolistéza (kde stavce dolnej chrbtice vykĺznu z pozície, ktorá zviera nervy opúšťajúce chrbticu), artritída, zlé držanie tela, obezita, tehotenstvo, úbytok kostnej hmoty, spinálna stenóza (zúženie chrbtice, ktorá vytvára tlak na chrbticu), nepravidelné zakrivenie chrbtice, napríklad skolióza (bočná krivka) alebo lordóza (veľký oblúk v dolnej časti chrbta), infekcie, nádory, obličkové kamene a iné. Ľudoví lekári zvykli hovoriť, že na chrbte nesieme celé svoje bremeno a mali pravdu- príčinou bolestí môže byť aj psychický stres.

Prevencia

Tak ako pri iných ochoreniach, aj pri bolesti chrbta pomáha pravidelné cvičenie, strava a udržiavanie si zdravej hmotnosti. Na druhej strane, ak sa bolesť prejavila, s novým i druhmi cvičenia začínajte len pod dohľadom odborníka, lekára či fyzioterapeuta, aby ste si nespôsobili viac škody ako úžitku. V rámci prevencie je skvelá joga, pilates, chôdza a plávanie. Pomáha tiež spánok na chrbte na tvrdšom matraci, vyhýbanie sa spaniu na bruchu, pohodlné topánky, zmena polohy v prípade dlhého sedenia či státia, dostatok tekutín, odpočinku a stop fajčeniu. Tip: Ak večer cítite napätie v krížovej časti chrbtice, ľahnite si na chrbát tak, že spojíte chodidlá a kolená roztiahnete naširoko od seba. Chvíľu nechajte kolená klesať smerom do matraca a zhlboka dýchajte. Malo by prísť k príjemnému uvoľneniu napätia, samozrejme pod podmienkou, že bolesť nie je spôsobená stavom vyžadujúcim odborné liečenie.

Mýty

Hovorí sa, že kľúč je sedieť rovno. To však nie je celkom pravda, nakoľko príliš dlhé a vzpriamené sedenie môže chrbát veľmi zaťažiť. Rovnako nie je isté, že vám pomôže najtvrdší matrac zo všetkých- aj tvrdostí je viacero a treba si vybrať tú, ktorá vám sadne. Ľudia s nadváhou si myslia, že štíhlych bolesť chrbta netrápi, ale ani toto tvrdenie nie je pravdivé. Hoci je pravdou, že obezita a bolesti idú ruka v ruke, bolestí spôsobených úrazmi či zlým životným štýlom sa neuchráni žiadna hmotnostná kategória.

Svetový priemer populácie, ktorá aktuálne trpí bolesťou chrbta je okolo 7%. Toto číslo nie je zanedbateľné a skutočne treba robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme sa tomuto život znepríjemňujúcemu stavu vyhli.

- - Inzercia - -